Máte drahšie vozidlo? Poistite ho aj voči krupobitiu

Máte drahšie vozidlo? Poistite ho aj voči krupobitiu

by spravca

Krupobitie a škody spojené s krupobitím sa na našom území vyskytujú v značnej miere. Počas roka hlásia poisťovne stovky škodových udalostí, ktoré spôsobili krúpy. Ak nie ste voči krupobitiu poistení, zostanú vám len oči pre plač. Majitelia drahších vozidiel by mali myslieť na všetky možnosti poškodenia vozidla a dodatočne sa pripoistiť voči krupobitiu.

Neestetické a nebezpečné preliačiny na aute

Krúpy ničia hlavne strechy, okná a karosérie vozidiel. Poisťovne varujú, že je nutné si vždy overiť či vaše poistenie zahŕňa aj škody po živelných pohromách. Jedna malá preliačina nemusí znamenať pohromu, ale viac väčších preliačin načrie do rozpočtu rodiny. Preliačiny nie sú len vzhľadovo nepríjemné. Môžu sa časom zväčšiť alebo začne lak v preliačine praskať. Následne ste len krôčik od korózie.

Garážovanie auta nie je záchranou

Oprava karosérie býva zahrnutá v pripoistení väčšiny komerčných poisťovní. Môžete uzavrieť pripoistenie k PZP alebo zaplatiť poistenie havarijné. Pri starších vozidlách sa vám viac oplatí pripoistenie. Poistenie je jediným spôsobom, ako chrániť majetok. Teda v prípade, že váš automobil nestojí po celý rok v garáži. Uvedomte si, že s vozidlom denne jazdíte, takže aj počas parkovania, keď ste v práci alebo na nákupoch, môže prísť k škodám. Krupobitie prichádza z minúty na minútu, krúpy sú niekedy veľké ako tenisové loptičky a letia vysokou rýchlosťou.

Ako sa zachovať po krupobití

Ak ste poistení, všetky problémy za vás vyriešia poisťovňa so servisom. Stačí zavolať na infolinku a povedať pracovníkom, čo sa stalo. Pojazdné auto následne zaveziete do servisu, v ktorom vám poisťovňa zarezervuje termín. Nepojazdné auto si vyzdvihnú servisní pracovníci. Po obhliadke škôd určia spôsob opravy.

Najšetrnejšia oprava preliačina PDR metódou

Preliačiny, ktoré nemajú ostro ohraničené okraje a nie je v ich štruktúre puknutý lak, je možné opraviť pomocou PDR metódy. Pri tomto spôsobe opravy ide o vyťahovanie preliačin z vonkajšej strany karosérie alebo o postupné vytláčanie preliačiny z vnútornej strany. Obe techniky sú veľmi šetrné k laku. Renomované servisy využívajú pri oprave preliačin špeciálne súpravy. Sada na opravu preliačin je zárukou, že po oprave nie sú viditeľné žiadne zmeny na povrchu laku. Vozidlo vyzerá ako nové.

 

 

 

You may also like