Korčuľovanie prospieva zdraviu. Pozor však na zranenia

Korčuľovanie prospieva zdraviu. Pozor však na zranenia

by spravca

Každý šport, ktorému sa venujete na rekreačnej alebo profesionálnej úrovni, je zdravý a napomáha telu bojovať s mnohými civilizačnými ochoreniami. Treba však dávať pozor na to, že pri športe sa môžete zraniť. Predovšetkým pri pohybe, ktorý je dynamický a rýchly. Napríklad pri jazde na kolieskových korčuliach.

Kedy dochádza k zraneniam na korčuliach

Kolieskové korčule alebo detské kolieskové korčule ja vidieť na chodidlách ľudí na takmer každej cyklotrase. Dá sa povedať, že jazda na korčuliach je rovnako populárna ako jazda na bicykli. Pred pár rokmi išlo skôr o trendovú záležitosť, ale ľudia časom zistili, že pri korčuľovaní sa nielen zabavia, ale aj schudnú. Rýchla jazda je zárukou formovania postavy v hornej i dolnej časti tela. Korčuľovanie je výborným kardio tréningom, ktorý môžete striedať s posilňovaním a dopracujete sa k naozaj skvelej postave. Je tu však jedno veľké ale. Pri jazde na korčuliach často dochádza k pádom, ktoré môžu skončiť veľmi nepríjemným zranením. K zraneniam dochádza predovšetkým v situáciách, kedy sa nevenujete dostatočne jazde a stratíte rovnováhu. Ďalšími príčinami sú nerovnosti trasy, kamienky, popadané vetvičky alebo náraz do iného jazdca.

Ktoré časti tela sú pri korčuľovaní ohrozené

Veľmi nepríjemné sú pády, pri ktorých dochádza k zraneniam hlavy. Kolieskové korčule na nohách mládeže nabádajú na skúšanie rôznych skokov a trikov. Ak cítite, že ste stratili rovnováhu, snažte sa padať na ruky a nie na chrbát. V prípade, že neviete pádu na chrbát zabrániť, predkloňte hlavu čo najviac dopredu. Pri páde na ruky často príde k zraneniu zápästí alebo zlomeninám rúk. Menej nebezpečné sú rôzne odreniny. Aj dolné končatiny môžu skončiť so zranením, napríklad vyvrtnutím členku alebo opäť odreninami na zadku a stehnách.

Ako predísť zraneniam na korčuliach

Možno sa vám v horúcom počasí nechce nosiť helma, ale v prípade pádu vďaka nej predídete otrasu mozgu. Do svojej výbavy na korčuľovanie by ste mali zahrnúť chrániče kolien, lakťov a zápästí. V internetovom obchode inSPORTline nájdete kompletnú výbavu pre korčuliarov za rozumné ceny. Nemenej dôležitý ja samotný výber korčúľ. Nemali by ste šetriť, ale vyberať z modelov renomovaných značiek. Topánka korčúľ vás nesmie tlačiť, ale ani byť príliš veľká, aby v nej noha neplávala. Ak ste začiatočníkom, neskúšajte ihneď rýchlu jazdu, najskôr sa naučte poriadne brzdiť. Korčule využívajte len na rovných a čistých chodníkoch.

 

 

 

You may also like