Kedy užívať vitamíny a výživové doplnky?

Kedy užívať vitamíny a výživové doplnky?

by spravca

Ak chceme byť zdraví, plní energie a dožiť sa vysokého veku, je nevyhnutné dbať na zdravý a pestrý jedálny lístok. Inšpirovať sa môžeme stredomorskou pyramídou, ktorá sa skladá najmä zo zeleniny, ovocia, celých zŕn, strukovín, orechov a olivového oleja. V menšom merítku sa konzumujú ryby či kvalitné hydinové mäso.

Avšak v niektorých životných obdobiach sa nevyhneme užívaniu vitamínov a výživových doplnkov. Riešime nimi problémy, ako sú napríklad podpora trávenia, bolesť kĺbov či anémia. Alebo ich využívame ako prevenciu pred civilizačnými ochoreniami.

Kedy užívať výživové doplnky?

Kľúčom k dosiahnutiu cieľa, ktorý sledujeme užívaním doplnkov výživy, je vybrať si tie kvalitné a správne ich užívať.

Neviete, či je lepšie užívať suplementy ráno alebo večer? Zaujíma vás, ktoré je lepšie dať si s jedlom a ktoré po jedle? Máme pre vás dôležité informácie, kedy užívať multivitamíny, kolagén, doplnky na podporu trávenia, omega-3 tuky a probiotiká.

Multivitamíny

Preparáty s obsahom vitamínov, minerálov a stopových prvkov je nevhodné užívať večer, pretože majú tendenciu stimulovať metabolizmus. To môže negatívne ovplyvniť nielen ich absorpciu, ale aj kvalitu spánku.

Ideálnym časom na prijímanie multivitamínov je ráno a obed. Kvôli eliminácii rizika podráždenia žalúdka i lepšej využiteľnosti je ideálne dať si ich s jedlom.

Versan – kolagén na kĺby

Kolagén na kosti a kĺby – výživa na kĺby je nevyhnutnosťou pre seniorov, ľudí s bolesťami kĺbov a športovcov. Na to, aby sa prejavili účinky užívania kolagénu, je treba prijímať ho denne podľa odporúčaného množstva. Zvyčajne sa výsledky dostavia po uplynutí ôsmich až dvanástich týždňov.

Versan – kolagén na kĺby obsahuje až 600 mg kolagénu 2. typu v dennej dávke, čo je najvyššie množstvo v porovnaní s inými preparátmi. To isté platí pre zastúpenie kyseliny hyalurónovej. Pre väčšiu účinnosť je v tomto doplnku stravy aj glukozamín sulfát a chondroitín sulfát. Samozrejme, nesmie chýbať vitamín C, ktorý stimuluje produkciu kolagénu.

Uvedené látky pôsobia synergicky, čo sa časom prejaví zníženou bolestivosťou a vyššou pohyblivosťou kĺbov, menšou rannou stuhnutosťou kĺbov a zníženou citlivosťou na zmeny počasia.

Kedy si dať kolagén? Kvalitný kolagén môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Kľúčová je v tomto smere pravidelnosť.

Podpora trávenia

S ťažkosťami s trávením sa z času na čas stretne každý z nás. Avšak je tu pomerne početná skupina tých, ktorých trápia tráviace problémy pravidelne. Pocit plnosti, bolesť brucha a žalúdka, nadúvanie, kŕče či nevoľnosť súvisia, napríklad s prejedením, nezdravým a nepravidelným jedálničkom i stresom.

Doplnky výživy na podporu trávenia sa užívajú podľa pokynov výrobcu. V prípade akútnych problémoch zvyčajne po jedle.

Omega-3 tuky

Väčšina odborníkov na výživu sa zhoduje na tom, že pokryť potrebu protizápalových omega-3 mastných kyselín zo stravy, je v našich končinách nereálne. Z tohto dôvodu odporúčajú výživové doplnky.

Čo sa týka načasovania užívania, omega-3 tuky je vhodné jesť počas jedla alebo po jedle. Vhodnou dobou sú raňajky.

Probiotiká

Už Hippokrates tvrdil, že zdravie je ukryté v črevách. Takisto vieme, že v črevách sídli druhý mozog. To znamená, že rovnováha črevných baktérií je kľúčová pre zdravie i dobrú náladu.

Probiotiká sú zastúpené vo fermentovaných potravinách, ale napríklad pri podávaní antibiotík sú prospešné aj vo forme doplnku výživy. Pri probiotikách platí, že buď sa užívajú 30 minút pred jedlom, alebo s pokrmom, ideálne s raňajkami. Závisí to od konkrétneho probiotického doplnku výživy.

V prípade tráviacich problémov, ako je zápcha, zvyknú ľudia užívať okrem probiotík i vlákninu. Vláknina je “potravou” pre probiotiká. Tú je vhodné dať si pred spaním a zapiť ju pohárom vody.

Rozhodnutie o zmena zdravotnej poistovne: Kedy užívať vitamíny a výživové doplnky?

Pri rozhodovaní sa o tom, kedy začať užívať vitamíny a výživové doplnky, je dôležité zvážiť niekoľko faktorov vrátane svojej vekovej kategórie, životného štýlu a aktuálneho zdravotného stavu. Zmena zdravotnej poistovne môže mať významný vplyv na vašu prístupnosť k zdravotnej starostlivosti, vrátane preventívnej starostlivosti a laboratórnych testov, ktoré môžu poskytnúť dôležité informácie o vašom zdravotnom stave. Pred začatím užívania vitamínov a výživových doplnkov by ste mali konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste získali konkrétne odporúčania a zabezpečili, že vaše potreby budú naplnené správnym spôsobom. Vaša zmena zdravotnej poistovne môže ovplyvniť aj dostupnosť rôznych foriem zdravotnej starostlivosti, vrátane konzultácií s lekárom alebo nutričným poradcom, čo by mohlo ovplyvniť váš rozhodujúci krok pri používaní vitamínov a výživových doplnkov.

You may also like