2 typy snehových reťazí, dva spôsoby využitia

2 typy snehových reťazí, dva spôsoby využitia

by spravca

Snehové reťaze sa využívajú v podmienkach, kedy samotné pneumatiky nedokážu vytvoriť bezpečnú trakciu. Ide hlavne o silne zasnežené územia a strmé kopce pokryté ľadom. Snehové reťaze sa predávajú v prevedení ako sprej, kovové a textilné reťaze. Reťaze v spreji nie sú akceptované zákonom, a preto sa pozrime bližšie na kovové a textilné snehové reťaze.

Textilné snehové reťaze

Napriek tomu, že sa textil môže zdať menej odolným materiálom, reťaze z textilu sú účinné i dostatočne odolné. Ich pevnosť potvrdzujte to, že sa predávajú ako reťaze na SUV 4×4, pre nákladné vozidlá, kamióny a autobusy. Tento typ reťazí funguje na jednoduchom princípe, kedy sa po dotyku s vlhkou vozovkou premení povrch textilu na priľnavú vrstvu. Je zrejmé, že textilné snehové reťaze nie sú veľmi vhodné do prašanu. Na ujazdenom snehu alebo na ľade je ich účinok veľmi vysoký.

Textilné snehové reťaze neodporúčame používať pravidelne. Sú vhodné ako záchrana v nečakaných situáciách. Výrobcovia uvádzajú ich dojazd okolo 400 km, no po dotyku s asfaltom sa rýchlo zničia. Na druhej strane sú lacné ako najlacnejšie pneumatiky a hlavne skladné. V kufri si ich prakticky ani nevšimnete. Ak sa nechcete doslova trápiť s nasádzaním kovových reťazí, textilné vás potešia jednoduchou inštaláciou.

Kovové snehové reťaze

Kovové reťaze sú stávkou na istotu. Ich účinky sú rovnako dobré na ľade i v hlbokom snehu. Predávajú sa vo všetkých veľkostiach a rozmeroch. Kúpite ich pre SUV alebo offroad autá, kamióny či ťahače. Posledné roky preferujú šoféri nákladných vozidiel špeciálny model kovových reťazí, ktoré sa nasádzajú len na časti pneumatiky. Ide o sektorové reťaze, ktorých výhodou je rýchla montáž a sú zároveň bezpečné.

Pri výbere kovových reťazí musíte zohľadniť, ako často sa pohybujete v horách. Ak ide skôr o náhodné jazdy, stačiť vám budú rebríkové kovové reťaze. Sú lacné, ale svoju prácu si spravia. Pre náročnejších motoristov sú určené priečkové kovové reťaze. Spoľahnúť sa ne na môžete aj v náročnejších snehových podmienkach. Špičkou medzi reťazami sú tie, ktorých vzor vytvára šikmú stopu. Dokonale pokrývajú celý dezén a podporujú tak maximálne trakciu kolies.

Zhrnutie: Textilné snehové reťaze majú dobrú účinnosť na ľade, nie sú určené na pravidelné použitie. Kovové snehové reťaze sú najúčinnejšie a dajú sa používať roky.

 

You may also like