Jazdite bezpečne. Začiatok jari môže byť zradný

Jazdite bezpečne. Začiatok jari môže byť zradný

by spravca

Viac slnečných dní a vyššie teploty nám dávajú nádej, že jar je za dverami. Jar však dokáže byť veľmi premenlivá, a to hlavne počas prvých jarných dní. Svoje by vám o premenlivosti jarného počasia dokázali rozprávať šoféri, ktorí prezujú zimné pneumatiky za letné a na druhý deň začne snežiť. Kvôli premenlivosti počasia by ste nemali dať zbohom ani snehovým reťaziam. Pre každý prípad ich ešte nejaký ten týždeň so sebou vozte.

Kedy použiť snehové reťaze bezpečne a efektívne

Snehové reťaze smiete na pneumatiky nasadiť vždy, keď máte pocit, že vaše vozidlo problematický terén nezvládne. Ide predovšetkým o prípady, kedy je na vozovke ľad a sneh. S ľadom si dobre poradia nielen kovové, ale tiež textilné reťaze. Mnohé testy dokonca preukázali, že práve na ľade sú textilné snehové reťaze oveľa viac účinné ako ich kovové varianty. Textilné reťaze tzv. auto ponožky nájdete v rôznych prevedeniach. Preto nie je problém tieto reťaze kúpiť aj ako reťaze na SUV 4×4. Naopak na snehu si lepšie poradia kovové reťaze. Nedajte sa oklamať tým, že jazdíte na veľkom vozidle. Reťaze na dodávky sú rovnaké potrebné ako pre malé vozidlá. Z uvedených riadkov je zrejmé, že reťaze sú veľmi účinné počas jazdy na ujazdenom snehu a ľade. Okrem toho ich môžete použiť pri jazde po bahne. Do takéhoto terénu si ich nasádzajú hlavne šoféri traktorov a nákladných vozidiel. Úplne všetci šoféri musia použiť snehové reťaze všade tam, kde im to prikazuje dopravná značka a na ceste sa nachádza súvislá vrstva snehu či ľadu.

Na čo si dávať pozor počas jazdy so snehovými reťazami

Jazda so snehovými reťazami je úplne odlišná ako bežná jazda. Na jednej strane vďaka reťaziam dosiahnete stabilitu vozidla a lepšiu trakciu. Na druhej strane sa s reťazami nesmiete ponáhľať. Inštalované snehové reťaze znamenajú obmedzenie rýchlosti na maximálne 50 km/h. V zlých poveternostných podmienkach a vo vysokom snehu by táto rýchlosť mali byť ešte nižšia. Pozor si dávajte tiež na prudké brzdenie a vyberanie zákrut. Po nasadení reťazí sa niektoré elektronické systémy vo vozidle dokážu zblázniť. Bude ich nutné vypnúť. Čo vám absolútne neodporúčame, je jazda so snehovými reťazami po asfalte. V prípade, že máte na kolesách textilné reťaze a prejdete len zopár metrov po asfalte, tak ich úplne zničíte. Kovové snehové reťaze takúto jazdu zvládnu. To sa však nedá povedať o behúne pneumatiky, podvozku či diskoch. Všetky uvedené časti vozidla môžu reťaze na asfalte zničiť. Zničiť dokážu tiež asfalt samotný. Je to síce niekedy nepraktické, ale po prejdení zasneženého úseku snehové reťaze z pneumatík ihneď odmontujte.

 

You may also like