Elektromobily – čo by ste o nich mali vedieť

Elektromobily – čo by ste o nich mali vedieť

by spravca

Zelený spôsob dopravy sa zdá byť ideálnym riešením nielen z hľadiska ochrany životného prostredia. Nulové emisie a k tomu nízky dopad na peňaženku vďaka elektrickému pohonu nabáda veľa ľudí k tomu, aby začali o kúpe elektromobilu uvažovať. Na druhej strane stojí vysoká vstupná investícia. Cena elektrických vozidiel je na naše slovenské platy predsa len veľké sústo. Ak sa práve rozhodujte, či vstúpiť do ekologického sveta, tak vám pomôžu nasledujúce informácie.

Skončí éra spaľovacích motorov?

Európska únia tlačí motoristov k tomu, aby sa vzdali jazdenia na vozidlách so spaľovacím motorom. Myšlienka nulových emisií je síce lákavá, ale predpokladom pre prechod na elektromobilnú dopravu je znižovanie cien nových vozidiel. Éra elektrických automobilov sa začala skôr ako by ste si mysleli. Už začiatkom 19. storočia vyšli z výrobných liniek prvé elektrické vozidlá. Išlo konkrétne o rok 1832. Odvtedy už pretieklo veľa vody a v súčasnosti sa niektoré automobilky bijú do pŕs, že s výrobou spaľovacích motorov prestanú úplne. Napríklad nemecká automobilka Volkswagen by už o štyri roky chcela vyrábať až 3 milióny elektromobilov ročne. Celkový celosvetový podiel predaja elektrických vozidiel všetkých automobiliek by mal presahovať 25 %. A ďalší vizionársky predpoklad je ukončenie výroby áut so spaľovacími motormi do roku 2050.

Všetky pre a proti elektromobilov

V úvode sme spomínali vysokú cenu nových elektromobilov. Ak odhliadneme od tohto nedostatku, tak elektrické autá poskytujú iné, praktické výhody a lacnejšie jazdenie. Medzi najväčšie plusy patria:

  • Na jedno dobitie dokážete prejsť až 500 km.
  • Nabíjať auto môžete aj doma v garáži.
  • Jeden kilometer jazdy vás vyjde omnoho lacnejšie ako pri jazdení na benzín či naftu. V závislosti do toho, kde vozidlo nabíjate môže ísť o cenu 40 centov za kilometer.
  • Prevádzka elektromobilu je veľmi tichá.
  • Plné otáčky dosiahnete ihneď po naštartovaní.
  • Minimálne návštevy autoservisov. Samozrejme, že budete potrebovať zimné i letné pneumatiky, ktoré je nutné prezuť. Pozor na označenie pneumatík. Pre elektromobily sa vyrábajú špeciálne pneumatiky s vyššou nosnosťou.

Zdá sa, že elektromobil je ideálnym vozidlom. Všetko má však aj svoje mínusy. Napríklad tieto:

  • Vysoké vstupné náklady – cena vozidla. Výrobcovia sa snažia zarobiť aj na doplnkoch, takže napríklad obyčajné hliníkové disky na elektromobily sú drahšie.
  • Neustále hľadanie nabíjacích staníc a dlhé čakanie počas nabíjania.
  • Nutnosť plánovania ciest podľa hustoty nabíjacích staníc. V niektorých krajinách ich musíte hľadať lupou.
  • Ak nebudete elektromobil dobíjať doma, tak vás vyjde jeho prevádzka drahšie.
  • Elektrický motor vydrží maximálne 10 rokov. Následne jeho kapacita rýchlo klesá.

 

TIP NA ZÁVER: Ku každému elektromobilu parí aj vlastná nabíjacia stanica, ktorá už nie je žiaden problém. Teraz si ju viete kúpiť aj s montážou do 1000 eur.

 

You may also like