Dajte turistike šancu aj počas zimy

Dajte turistike šancu aj počas zimy

by spravca

Turistika sa zaraďuje medzi športy, ktorým sa ľudia venujú predovšetkým od jari do jesene. So správnou výbavou sa nemusíte turistiky vzdať ani počas zimy. Samozrejme, že je potrebné prihliadať na kvalitu terénu, sledovať počasie a byť maximálne opatrní. Vyskúšajte aj vy počas tejto zimy turistiku a odhaľte krásy zimnej prírody.

Začnite s jednoduchším terénom

Ak ste sa turistike počas zimy ešte nevenovali, zvoľte jednoduchší terén. Až časom sa môžete vybrať aj do vyššie položených miest, ale odporúčame vám, aspoň na prvých túrach, sa spoľahnúť na služby horského sprievodcu. V opačnom prípade by ste mohli počas túry uviaznuť a pred nočným mrazom vás neochráni ani to najteplejšie oblečenie či vyhrievané vesty. Príprava na zimnú túru je v princípe rovnaká ako na letnú. Líši sa hlavne vo výbere oblečenia a pomôcok. Znamená to, že by ste si mali podrobne pripraviť trasu celej túry a overiť si predpoveď počasia. Ak hlásia nestabilné počasia, radšej túru odložte. Pozor aj na to, že v zime sa rýchlejšie stmieva, a preto prispôsobte dĺžku trasy dennému svetlu. Overte si možnosti úkrytu v prípade rýchlej zmeny počasia. Pred túrou dajte vedieť známym a rodine, kam sa chystáte. Zimné turistické oblečenie sa musí skladať z viacerých vrstiev. Výber oblečenia je samozrejme na vás, ale vždy dávajte prednosť oblečeniu, ktoré je určené na turistiku. V internetovom obchode inSPORTline vám s jeho výberom radi pomôžu. V batohu majte pred každou túrou pripravené náhradné ponožky, čapicu, nákrčník, funkčné termoprádlo a rukavice.

Čo si pribaliť do batohu

Už sme spomínali, že v turistickom batohu by ste mali mať niektoré kusy náhradného oblečenia. Okrem neho si však pribaľte ešte zopár drobností, ktoré vám v prípade núdze prídu vhod. Dôležité je malé občerstvenie vo forme energetických tyčiniek a dostatok teplých tekutín. Termoska udrží čaj horúci aj niekoľko hodín. Pribaľte si tiež malú lekárničku, nožík, čelovku, mačky, trekingové paličky, mapu alebo GPS navigáciu. V horách nemusíte mať mobilný signál, ale napriek tomu si radšej zabaľte externú nabíjačku na mobil. Buďte pripravení naozaj na všetko, čo znamená, že by ste si mali uzavrieť doplnkové poistenie do hôr.

 

 

 

You may also like