Chcete, aby plastové okná vyzerali roky ako nové? Nezanedbajte ich údržbu

Chcete, aby plastové okná vyzerali roky ako nové? Nezanedbajte ich údržbu

by spravca

Plastové okná sú nielen kvôli cene vyhľadávaným typom okien. Postupne takmer všade nahradili staré, drevené okná a vyhrávajú aj medzi inými materiálmi okenných profilov. V pomere ceny a kvality sú naozaj neprekonateľné. Ak ste si práve dali nainštalovať nové plastové okná, iste chcete, aby roky vyzerali ako nové. Stačí sa o ne pravidelne starať a aj po rokoch používania budú stále vyzerať na jednotku.

Prečo sú plastové okná tak veľmi obľúbené

Plastové okná i plastové dvere majú nepreberné množstvo pozitívnych vlastností a výhod. Na trhu nenájdete tak odolné profily za tak výhodnú cenu, ako sú tie vyrobené z plastu. Najväčšie plusy plastových okien sú:

  • V súčasnosti plastové okná cena a cena iných okenných profilov vychádza najvýhodnejšie.
  • Dlhá životnosť, ktorá sa dá predĺžiť správnou údržbou. Pozor však na to, od akého výrobcu si okná kupujete a nutná je tiež profesionálna montáž.
  • Výborné tepelno-izolačné schopnosti – viac komôr znamená lepšiu izoláciu.
  • Plastové okná vynikajú taktiež dobrými zvukovo-izolačnými vlastnosťami.
  • Okná z plastu je možné vyrobiť v rôznych tvaroch, a preto sa hodia aj do atypických domov. Plastové profily sa predávajú vo viacerých farebných prevedeniach s rozmanitou povrchovou úpravou.

Ako sa starať o plastové okná

V prípade, že ste si kúpili plastové okná Bratislava i v inom meste v renomovanej firme, tak vám pri kúpe pracovníci podali informácie o správnej starostlivosti o okná.

Okenné rámy

Základom je, aby ste pri čistení plastových profilov nepoužívali agresívne prípravky. Vyhnite sa prostriedkom s abrazívnymi účinkami a pomôckam, ktoré majú drsný povrch. Poškriabaním profilov nastáva ich degradácia a strata farby. Na umývanie rámov okien vám bude stačiť obyčajná mydlová voda, ktorou odstránite povrchové nečistoty. Na čistenie využite handričku z mikrovlákna.

Tesnenie a kovanie

Nezabudnite, že plastové okná nie sú len rámy, ale tiež kovanie a tesnenie. Výmeny tesnenia sa časom nevyhnete. Životnosť tesnenia predĺžite glycerínom, ktorý stačí na tesnenie naniesť raz do roka. Podobne postupujte pri ošetrovaní kovania. Na kovové časti okien nakvapkajte silikónový olej, jeho zvyšky utrite handričkou.

 

You may also like