Bojíte sa stretu s divou zverou? Takto stretu zabránite

Bojíte sa stretu s divou zverou? Takto stretu zabránite

by spravca

Stret s divou zverou dokáže spôsobiť veľké škody na vozidle. A niekedy sa zrážka neskončí len škodami na majetku. Bohužiaľ v tme a pri väčšej rýchlosti sa ani tomu najlepšiemu šoférovi nepodarí zveri vyhnúť. Iste si kladiete otázku, ako teda predísť stretu so zverou. Existuje účinný prístroj, ktorý vás pred haváriou ochráni.

Kedy najčastejšie dochádza k stretu s divou zverou

Najrizikovejším obdobím, kedy hrozí stret so zverou je jar a jeseň, a to v skorých ranných a podvečerných hodinách, kedy sa zver presúva a hľadá nové miesta s dostatkom potravy. V tomto období sa presúvajú celé stáda, takže tam, kde zbadáte jedno zviera, je riziko, že sa zjavia ďalšie. Úseky, kde k takýmto zrážkam dochádza sú označené dopravnými značkami, a preto vám radíme, aby ste ich neignorovali. V týchto úsekoch znížte rýchlosť na minimum a venujte sa len riadeniu inak vás neochránia ani kvalitné zimné či letné pneumatiky, čo potvrdili aj testy pneumatík. Ak sa zver pred vami zjaví, prudko brzdite. Brzdenie je lepším riešením ako snaha o vyhýbanie sa, ktoré by mohlo skončiť zrážkou s iným vozidlom alebo prevrátením automobilu. V zime v označených úsekoch nezabudnite na snehové reťaze, ktoré používajte s ohľadom na počasie.

Čo robiť, keď ste sa stretu nevyhli

Menšia divo žijúca zver ako zajace alebo líšky nie sú pre vodiča rizikové. Zväčša pri náraze s nimi príde len k menším škodám a nemusíte volať políciu. Rizikom sú srnky, jelene a divoké svine. Po zrážke v žiadnom prípade zviera nesmiete odniesť. Podľa zákona je zver vo vlastníctve príslušného poľovníckeho združenia a za krádež vám hrozí až dvojročné väzenie. Nezostáva vám nič iné, ako vozidlo odstaviť na krajnici, zapnúť výstražné svetlá, obliecť si reflexnú vestu, umiestniť do požadovanej vzdialenosti výstražný trojuholník a privolať políciu. Polícia s vami spíše zápisnicu, ktorú budete potrebovať pre úhradu škody z havarijného alebo doplnkového povinného poistenia. Bohužiaľ klasické PZP tieto škody nepokrýva.

Stretu so zverou sa dá zabrániť

Nešetrite na nesprávnom mieste a kúpte si prostriedky, ktoré stretu so zverou zabránia. Elektronické prístroje určené na prevenciu stretu proti divej zveri sú veľmi účinné a pracujú stopercentne. Účinok plašičov divej zveri je postavený na princípe vysielania zvukov, ktoré sú pre zver veľmi nepríjemné. Prístroj sa zapne sám pri vyššej rýchlosti, čo znamená, že počas prejazdu cez obývané územie neruší domáce zvieratá. Jednoducho pripevníte zariadenie pod kapotu do prednej časti vozidla a nemusíte sa už nikdy obávať, že by vám divá zver skočila do cesty.

 

You may also like