Ako vybrať správny rošt na posteľ?

by spravca

Rošt je hneď po matraci základom postele, ktorá vám nesmie chýbať. Plní dôležitú úlohu, drží matrac nad zemou. Výber roštu závisí od mnohých parametrov, z ktorých je najhlavnejším typ matraca. Ako si teda vybrať ten najlepší?

Lamelový rošt

Na trhu sa stretnete s dvomi základnými typmi roštov a to lamelovým (pružným) a dreveným/latovým (pevným). Prvý spomenutý typ má výhodu, pretože sa dokáže prispôsobiť vášmu telu. Vhodný je pre mäkšie typy matracov, ako napríklad pre penové.

Jednotlivé laty sú v lamelovom rošte od seba vzdialené viac ako pri iných typoch. Práve preto sa môže z matraca odparovať prebytočná vlhkosť, čím sa predlžuje jeho životnosť.

V prípade, že by ste potrebovali rošt, ktorý sa dá polohovať, lamelové vedia vyjsť v ústrety. V obchodoch nájdete aj také, ktoré majú elektrický mechanizmus. Ten dokáže rošt ohnúť do viacerých polôh. K polohovateľnému roštu je však potrebné kúpiť si aj polohovateľný matrac.

Drevený rošt

Rošty na posteľ z dreva sú kvalitné a odolné. Po kúpe vydržia desiatky rokov. Sú stabilné a nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Nie sú však odpružené ako lamelové rošty, a preto by ste na ne mali položiť pružinový matrac.

Drevený rošt by nemal mať jednotlivé laty príliš ďaleko od seba. Mohlo by dôjsť k deformácií. Najlepšia vzdialenosť sú 3, maximálne 4 centimetre.

Doplnkové vlastnosti

Jednou z najobľúbenejších doplnkových vlastností roštov je odklápateľnosť. Tú využijete najmä vtedy, ak máte posteľ s úložným priestorom. Po otvorení postele nemusíte rošt samostatne vyťahovať.

Plus, skvelou vlastnosťou je aj spomínaná polohovateľnosť. Tá sa však dá využiť len vtedy, ak má možnosť polohovateľnosti aj samotný matrac.

Správna starostlivosť

Aj napriek tomu, že rošty nepotrebujú príliš častú starostlivosť, raz za čas je potrebné utrieť ich vlhkou handričkou. Prípadne zvoľte aj špeciálny prípravok na rošty či materiál, z ktorého sú vyrobené. Zbavte ich nečistôt a prebytočného prachu. Vyhnete sa tak premnoženiu červotočov alebo baktérií.

You may also like