5 zásadných informácií o pneumatikách

5 zásadných informácií o pneumatikách

by spravca

Motoristi začiatočníci sa neustále učia nové veci. Nielen v praxi, kedy ich počas prevádzky vozidla prekvapí chovanie automobilu alebo chovanie ostatných účastníkov cestnej premávky. Učia sa aj teóriu z oblasti údržby a starostlivosti o vozidlo. Prvá výmena ojazdených pneumatík je často spojená s otázkami a pochybnosťami, aké pneumatiky kúpiť. 5 zásadných informácií o pneumatikách mnohé otázky zodpovedia.

1. Rozmery pneumatík

Pri kúpe nových pneumatík sa musíte riadiť predovšetkým ich veľkosťou. Až po preverení veľkosti sa zamerajte na výber podľa značky. Posledným krokom je preštudovanie označenia pneumatík. Na štítku pneumatík sa dozviete nielen to či ide o zimné alebo letné pneumatiky, ale tiež informácie o valivom odpore, hlučnosti a chovaní pneumatík na snehu alebo na mokrej vozovke.

2. Vek pneumatík

Veľký pozor si dávajte na výpredaje pneumatík. Skladový výpredaj pneumatík môže znamenať, že sa predajca snaží zbaviť pneumatík, ktoré stáli dlhé roky v sklade. V zásade by nemalo ísť o poškodené alebo nebezpečné pneumatiky. Napriek tomu neodporúčame kúpiť pneumatiky Kormoran a iných značiek staršie ako 5 rokov od výroby, keďže nikdy si nemôžete byť istí, ako ich predajca skladoval. Vek pneumatík udáva DOT číslo na bočnici, prvé dve čísla sú týždeň a druhé dve čísla rok výroby.

3. Typy dezénov

Na jazdné vlastnosti vozidla má vplyv nielen hĺbka, ale tiež typ dezénu. Symetrický dezén je najbežnejším dezénom pneumatík. Pneumatiky so symetrickým dezénom sú lacné a pre mestských šoférov ideálne. Asymetrický dezén pneumatík zabezpečuje lepšie odvádzanie vlhkosti z dezénu. Ide o bezpečné pneumatiky pre motoristov jazdiacich dlhé vzdialenosti. Smerový dezén sa využíva pri výrobe zimných pneumatík.

4. Celoročné pneumatiky

Možno vás pri kúpte nových pneumatík budú lákať celoročné varianty. Celoročné pneumatiky nie sú zlou voľbou a pre mestských šoférov sú dokonca tou najlepšou voľbou. Nemusíte sa trápiť s výmenou sezónnych pneumatík a dosiahnete rovnaké jazdné i bezpečnostné vlastnosti ako pri sezónnych pneumatikách. Pozor si dávajte na cestovanie do hôr, kedy vám celoročné pneumatiky nemusia stačiť.

5. Tlak v pneumatikách

Po výmene pneumatík za nové nesmiete zabúdať na pravidelnú kontrolu tlaku v pneumatikách. Nové vozidlá majú o problém menej. Tlak kontrolujú senzory. U starších vozidiel si nájdite čas na kontrolu tlaku v pneumatikách aspoň raz za 14 dní. Nezabudnite pneumatiky dofúkať hlavne v prípadoch, kedy na strechu vyložíte strešný box alebo športové potreby.

 

 

You may also like