5 krokov k dokonalej karosérii aj počas zimy

5 krokov k dokonalej karosérii aj počas zimy

by spravca

Karoséria vozidla je prvé, čo udrie do očí. Môžete mať v aute výbavu za tisíce eur, ale keď sa nepostaráte o karosériu, automobil bude vyzerať ako zo šrotu. Starostlivosť o exteriér vozidla nie je finančne a ani časovo náročná. Investícia do údržby karosérie sa vám mnohonásobne vráti. Dodržujte týchto 5 krokov a karoséria bude vyzerať dokonalo aj počas zimy.

1. Sneh a námrazu z auta očistite

Keď napadne sneh, veľa šoférov sa do práce vyberie autobusom. Nechce sa im z karosérie čistiť sneh a z okien námraza. Dajte si tú námahu a auto od snehu očistite. Nenechávajte karosériu trpieť pod vlhkou vrstvou snehu, ktorý po roztopení vytvorí na kapote nepekné mapy. Pri čistení vozidla nezabudnite ani na zimné pneumatiky, ktoré si tiež zaslúžia vašu pozornosť.

2. Vozidlo pravidelne umývajte

V zime je nutné automobil umývať minimálne dva razy do mesiaca. Na cestách sa nachádzajú posypové materiály, ktoré podvozku a kapote škodia. V zime dajte prednosť ručnému umývaniu. Využite samoobslužné boxy s ručným umývaním. Automatické umyvárne môžete navštíviť až po tom, ako z karosérie zmyjete tlakovou hadicou drobné kamienky a soľ. Keďže sa väčšina umyvární nachádza v blízkosti čerpacích staníc, po umytí si nájdite čas na to, aby ste preverili i tlak v pneumatikách. Zlý tlak a štrk môžu na behúne narobiť nenávratné škody.

3. Neignorujte drobné škrabance a ryhy

Na karosérii vznikajú v zime malé škrabance a ryhy, ktoré sú dôsledkom odskakujúcich drobných kamienkov z posypaných ciest. Trpia aj disky, ktoré môžu poškodiť reťaze na dodávky či na osobné vozidlá i spomínané posypy. Opravy škrabancov nenechávajte na jar. Do ryhy sa dostane soľ a vlhkosť, čím sa začne proces korodovania. Na opravu rýh existujú špeciálne perá, pasty a brúsne sety.

4. Používajte ochranné vosky

Dôkladné umytie karosérie a podvozku je prvým krokom starostlivosti o exteriér vozidla. Druhým krokom je použitie ochranných prípravkov, ktoré zjednotia farbu karosérie a ochránia ju pred pôsobením dažďa, snehu a slnka. Zväčša sa jedná o ochranné vosky. Vosky sa predávajú v rôznej kvalite a tie, ktoré sú označené ako tekuté dokážu vlhkosť odpudzovať.

5. Nezabúdajte na kolesá a podvozok

Súčasťou vonkajšej konštrukcie vozidla sú podvozok a kolesá. Už sme spomenuli, že pri čistení karosérie je potrebné myslieť aj na očistenie pneumatík. Okrem umytia je dobré naniesť na ich povrch impregnačné prípravky. Podvozok je možné ošetriť antikoróznym postrekom. Nástrek dokážete aplikovať aj sami v garáži a vydrží chrániť podvozok až tri roky.

 

 

You may also like