Zvládnite techniku cvičenia s činkami v domácom prostredí

by spravca

Okolnosti ľudí prinútili hľadať možnosti, ako si zacvičiť doma. Paleta domácich tréningov je naozaj široká od cvičenia na kardio strojoch, posilňovania pomocou veží, ľahšieho kardia vo forme zumby až po cvičenie s činkami. Činky ponúkajú športovcom nepreberné možnosti cvikov, sú skladné a nestoja veľa peňazí. Ako zvládnuť správnu techniku cvičenia s činkami?

Vyberte si vhodné činky

Typ činiek zvoľte podľa druhu vášho tréningu. Pre športovcov, ktorí radi zvyšujú záťaže sú určené jednoručné činky alebo činky s možnosťou nakladania záťaže. K druhému typu je potrebné si zakúpiť kotúče na činky s rôznou hmotnosťou. Získate vďaka nim neuveriteľné možnosti precvičovania takmer všetkých svalových partií. Hľadáte pomôcku na intenzívnejší silový tréning? Vsaďte na obojručné činky, ktoré sa taktiež predávajú s možnosťou výmeny záťaže. Ak máte doma dostatok priestoru, oceníte činkové sety. S nimi dokážete svoj tréning neustále obmieňať a vybrať si zaťaženie podľa typu tréningu. Všetky druhy činiek na jednom mieste nájdete na e-shope inSPORTline.

Záťaž a technika

Nikdy nepreceňujte svoje sily a začínajte cvičiť s menšou záťažou. Hlavne ženy, ktoré chcú len formovať telo, by mali cvičiť s nižšou záťažou viac opakovaní. Pre rysovanie odporúčame menšie záťaže a približne 15 až 20 opakovaní cviku. Pre budovanie svalstva zvoľte takú váhu, pri ktorej zvládnete maximálne 8 opakovaní. Sami vidíte, že najlepšou voľbou je činka, ktorej váha sa dá meniť. Zároveň sa sústreďte na techniku cviku. Je lepšie robiť menej opakovaní, ale správnou technikou. Výhodou je cvičenie pred zrkadlom, odhalíte tak prípadné chyby pri cvičení. Na silový tréning si vždy vyhraďte dostatok času a cviky realizujte čo najpomalšie. Telo držte v stabilizovanej polohe a sústreďte sa na svaly, ktorým sa práve venujete.

Vyvarujte sa chybám pri cvičení

Pri cvičení so záťažou je najviac namáhaná chrbtica. Ak nebudete venovať technike cvikov pozornosť, koledujete si o zranenie. Veľa športovcov sa pri cvikoch hrbí. Jedine sledovaním sa v zrkadle viete tento zlozvyk odstrániť. V prípade, že si budete pri cvičení namáhať chrbticu dlhodobo, môžete si spôsobiť vyskočenie platničky. Pre zdravie svojich krížov si zapamätajte, že hrudník musí byť vždy vypnutý a kríže v dolnej časti jemne prehnuté.

 

 

You may also like