Rodinné domy na kľúč

Rodinné domy na kľúč: aké sú výhody a nevýhody?

by spravca

Domy na kľúč sú v našich zemepisných šírkach ešte stále pomerne novou formou výstavby. V minulosti sme boli zvyknutí na stavbu kompletne svojpomocne, prípadne výmenou za iné služby. To už dnes nefunguje a väčšina ľudí siaha po časovo menej náročnej voľbe – teda po rodinných domoch na kľúč. Takýto spôsob výstavby vám naozaj môže ušetriť množstvo času a taktiež aj starostí. Ako fungujú domy na kľúč a aké sú ich výhody a nevýhody?

Domy na kľúč: šetrenie času aj starostí

Rodinné domy na kľúč sú stavby, ktoré realizuje stavebná firma. Stavebná firma vám takýto dom môže postaviť podľa vášho projektu, prípadne si aj samotný projekt vyberiete priamo u firmy. Následne sa po dohode a konzultácii dohodnete na všetkých parametroch, ktoré si pri stavbe vyžadujete. Firma sa potom postará o jednotlivé náležitosti stavby, pričom sú samozrejme na mieste pravidelné konzultácie a komunikácia.

Takáto stavba domu vám bude odovzdaná v stave, že sa môžete priamo nasťahovať a využívať priestor na bývanie. Stavba domu je veľmi dôležitým rozhodnutím a súvisí s ňou množstvo starostí. Práve z tohto hľadiska sa rodinné domy na kľúč stávajú čoraz viac populárne. Šetria čas, prinášajú bezpečné a zodpovedné riešenie, pričom šetria našu energiu počas nášho rýchleho životného štýlu. Ako každá vec v živote aj domy na kľúč majú svoje výhody a nevýhody. Poďme sa na ne spolu pozrieť.

Výhody domov na kľúč

Medzi základné a zároveň už aj spomenuté výhody patrí úspora času. Môžete si takýmto spôsobom ušetriť veľa energie, ktorú môžete investovať do iných náležitostí. Rovnako je táto stavba domu aj v porovnaní so stavbou svojpomocne omnoho rýchlejšia a tak môžete za krátku dobu bývať vo svojom. Výhodu predstavuje rovnako aj záruka, ktorá sa na takéto domy vzťahuje. Ak teda dôjde k nejakým problémom môžete jednotlivé náležitosti jednoducho reklamovať a dodávateľ musí závadu napraviť.

Rovnako predstavuje výhodu, že pri takejto stavbe máte záruku odborného dohľadu. Technický dozor kontroluje nielen bezpečnostnú stránku, ale rovnako aj jednotlivé aspekty stavby v súvislosti s normami a legislatívou. Máte tak záruku, že stavba bude v súlade s projektovou dokumentáciou a nebudete mať problémy pri následnej kolaudácii. Stavby na kľúč v prípade montovaných drevených domov alebo iných špecifických budov je navyše potrebné stavať podľa prísnych pravidiel, aby ste sa vyhli nadmernej vlhkosti, či plesniam.

Ďalšiu výhodu predstavuje aj to, že tieto domy sú často nízkoenergetické, čo je v dnešnej dobe veľmi vyhľadávaný parameter. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá výstavbou sa zameriava na všetky aspekty úspornosti budovy na využitie jej maximálneho potenciálu. V skratke si tak výberom takejto stavby ušetríte množstvo starostí s výberom jednotlivých produktov a ich správnym zakomponovaním do výslednej stavby.

Nevýhody domov na kľúč

Medzi nevýhody stavby na kľúč patrí najmä vyššia vstupná investícia. Oproti stavbe domu svojpomocne je cena výrazne vyššia. Navyše je potrebné uhradiť všetko naraz a v pomerne krátkej dobe. Preto je väčšinou nemožné zvládnuť takúto stavbu bez finančnej pomoci. Rovnako je pomerne problematické kontrolovať aké materiály firma vyberá a či si vyberá kvalitné produkty.

Veľmi podstatné je preto najmä vybrať si kvalitnú firmu, ktorej môžete dôverovať a máte záruku, že odvedie dobrú prácu a disponuje kvalitným technickým dozorom. Riešenie reklamácií a vaša nespokojnosť sa totiž určite nespájajú s príjemnými pocitmi z vášho nového bývania. Dávajte si pozor aj na príliš nízke cenové ponuky a keď už sa rozhodnete pre takúto formu výstavby investujte do kvality. Ideálne je napríklad dbať na recenzie od známych.

 

You may also like