Prečo sú zimné pneumatiky počas zimy naozaj dôležité

Prečo sú zimné pneumatiky počas zimy naozaj dôležité

by spravca

V týchto dňoch sú pneuservisy priam zavalené prácou. Nastal čas prezúvania pneumatík a samozrejme, že väčšina motoristov si necháva prezutie na poslednú chvíľu. Zároveň veľká časť majiteľov vozidiel berie prezúvanie len ako zákonnú povinnosť, ktorá ich oberá o čas a peniaze. Myslíte si aj vy, že prezúvanie je nezmysel?

Zákon hovorí jasnou rečou

Prezúvať pneumatiky dvakrát do roka je pre motoristov neobľúbenou činnosťou, ktorú si nechávajú na poslednú chvíľu. Niektorí z nich si síce trúfnu prezuť pneumatiky sami v garáži, ale počet takýchto motoristov je minimálny. Svojpomocné prezúvanie vám neodporúčame aj kvôli tomu, že sami si v garáži len veľmi ťažko nastavíte geometriu. Bez vyváženia kolies sa radikálne menia jazdné vlastnosti a rýchlejšie sa opotrebujú pneumatiky, čo jasne dokázali testy na letné i testy zimné pneumatiky. A ak ste nekupovali najlacnejšie pneumatiky, tak iste chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie.  Z hľadiska zákona nie je o čom veľmi diskutovať a prezúvanie je povinnosťou, ktorá vás v prípade, že prezutie odignorujete môže stáť dosť peňazí. Konkrétne ide o výšku pokuty okolo 50 € pre majiteľov osobných vozidiel. Ak naďabíte na policajta so zlou náladou, môže vám zakázať pokračovať v jazde, čo vás bude stáť ešte viac peňazí v podobe odtiahnutia vozidla. Zimné pneumatiky musíte mať na všetkých kolesách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu.

Čo hovorí rozum

Každý rozumný motorista by mal prezúvať nie k dátumu, ktorý prikazuje zákon, ale vtedy, keď teploty klesajú pod bod mrazu. Hranica pod mínus 10 stupňov je pre letné pneumatiky už neúnosná, pretože sa pri nej začína predlžovať brzdná dráha pneumatík. Veľmi nebezpečný je pre letné pneu sneh. Letné pneumatiky totiž nedokážu odvádzať vlhký sneh z drážok. Poďme sa pozrieť tiež na dezén. Zo zákona nesmie byť hĺbka dezénu na zimných pneumatikách pod 3 mm. My vám odporúčame vymeniť zimné pneumatiky v období, kedy dezén padne k 4 mm. Porovnajme si testy, ktoré pri hĺbke dezénu 3 mm brzdili v priemere o 10 m dlhšie ako pneumatiky s hĺbkou 4 mm. Pre skúsenejších šoférov je z tejto štatistiky jasné, že 10 m vám zachráni nielen vozidlo, ale predovšetkým váš život. Zimné pneumatiky bránia vzniku šmyku, predĺžia brzdnú dráhu a znížia riziko aquaplaningu. Hlbšie drážky na pneumatike a zároveň zmesi, z ktorých je zimná pneumatika vyrobená, sú zárukou, že vaša bezpečnosť nebude počas zimy ohrozená.

 

 

You may also like