Plastové okná sú lacné. Dávajte si však pozor na ich rosenie

by spravca

Dali ste si vymeniť staré okná za nové plastové? Celkom iste ste z nich nadšení a cítite vyšší komfort bývania. Okrem toho plastové okná vyzerajú skvelo a trendovo. Po čase však niektorí z vás pocítia ich malý nedostatok. Tým je rosenie okien, s ktorým súvisí tvorba vlhkosti a následne plesní. Prečo sa okná rosia a ako sa dá tomu predísť?

Plastové okná sú správnym rozhodnutím

V súčasnosti máte na výber veľké množstvo materiálov, z ktorých sa dajú okná vyrobiť. Tradičné drevené okná, odolné hliníkové okná alebo praktické plastové. Plastové okná sú tým najlepším a najlacnejším variantom okien, ktorý môžete na trhu s oknami nájsť. Mnoho ľudí po nich siaha pri stavbe ekologických alebo pasívnych domov. Plastové okná majú totiž vysoké termoizolačné vlastnosti, ktoré značne ušetria náklady na vykurovanie. V niektorých prípadoch ich znížia až na nulu. Kvalitné plastové okná alebo plastové vchodové dvere neprepúšťajú studený vzduch z vonku do miestností. V lete naopak udržia dom alebo byt príjemne vychladený. Vo veľkomestách sú plastové okná neoceniteľným strážcom pokoja vášho domova. Pomocou nich zabránite prenikaniu hluku do príbytku. Vďaka novým technológiám ich výroby si môžete vybrať z veľkého množstva tvarov a farieb. Jedinou nevýhodou plastových okien je ich rosenie. Aj tento problém sa dá riešiť a dá sa mu predísť.

Prečo sa okná rosia a čo s tým?

Kondenzácia okien nastáva hlavne v zimnom období. Rosenie sa tvorí nielen na skle, ale i rámoch. Vlhkosť, ktorá je týmto procesom vyvolaná, má za následok tvorbu plesní. Rosenie je pri dobre tesniacich oknách vlastne logické. Hlavne z vonkajšej strany okien, kedy by ste mali investovať do parapetných dosiek odolných proti vlhkosti. Nepríjemnejšie je rosenie okien vo vnútri domu. Dochádza k nemu z dôvodu nízkej teploty skla a vysokej vlhkosti vášho bytu. Riešenia sú dve. Investícia do rekuperačnej jednotky alebo do kvalitných tepelnoizolačných okien. Rekuperačná jednotka (ide vlastne o inteligentný ventilátor) sa postará za vás o pravidelné vetranie a výmenu vzduchu. Pri kvalitných tepelnoizolačných oknách bude stačiť klasické vetranie. Ak si na montáž okien objednáte overenú firmu, ktorá správne zasadí rám i parapetnú dosku, mali by ste sa roseniu vyhnúť. Menej často sa plastové okná rosia v priestore medzi sklami alebo v štrbinách rámu. V prípade, že dochádza k takému roseniu, obráťte sa na predajcu a okná reklamujte. Základom boja s kondenzáciu vody je však správne vetranie, ktoré by ste mali prispôsobiť ročnému obdobiu.

 

 

 

You may also like