Logistické centrá a váženie tovaru

Logistické centrá a váženie tovaru

by spravca

Váženie väčších bremien alebo rýchle váženie tovaru prebieha v logistických centrách zaujímavým spôsobom. Pre laika môže byť priam úchvatné nazrieť do svete skladov a overovania hmotnosti. Ako prebieha váženie tovaru v skladoch a aké váhy sa pri vážení používajú?

Typy váh určených do skladov

Rôzne váhy sa používajú v skladoch, kde sa pracuje s menšími hmotnosťami a iné vo veľkokapacitných skladoch s paletami. V menších skladoch sa môžu podobať na obchodné váhy, s ktorými sa stretávate v predajniach. Skutočne zaujímavé sú priemyselné váhy pre overovanie hmotnosti paliet a kamiónov.

Prenosné váhy

Najmenšími váhami v skladoch sú prenosné modely. Sú veľmi ľahké a dokážu merať hmotnosť tovaru do cca. 30 kg. Využívajú si pri príjme tovaru a inventúre. Tieto váhy sú napájané pomocou akumulátora.

Závesné váhy

Ďalším typom váh, ktorý sa používa v logistických centrách je závesná váha. Overovanie hmotnosti prebieha vo výške, čo je efektívne pri vážení tovaru, ktorý prenáša hydraulická ruka. So zmenšeninami týchto prístrojov sa môžete stretnúť v hotelových rezortoch. Pomocou závesnej váhy si turisti zvážia hmotnosť batožiny.

Paletové váhy

Najviac využívanými sú v skladoch váhy nazývané paletové. Ide o mobilné zariadenia, ktoré dokážu merať hmotnosť tovaru priamo pri jeho prevážaní a uskladnení. Paletové váhy bývajú vyrobené ako osobitný prístroj alebo zabudované do vysokozdvižného vozíka.

Plošinové váhy

Najväčšie bremená dokážu odvážiť plošinové váhy. Sú položené na podlahe alebo zabudované do príjazdovej plošiny do skladu. Posledné menované sú vlastne nájazdové váhy a ich sklon umožňuje nákladnému vozidlu vojsť až do vážiaceho priestoru.

Odolné a stabilné priemyselné váhy

Váhy v skladoch sú veľmi odolné voči zaťaženiu a tiež voči vode alebo prachu. O vodotesnosti a odolnosti voči prachu informuje tzv. IP krytie. Najvyššie krytie je 69 a zaručuje, že váha bude fungovať aj po ponorení do vody. V skladoch je oveľa viac ako odolnosť voči vode potrebná odolnosť voči prachu. Váhy s IP krytím odolajú aj veľmi malým čiastočkám nečistôt a olejovitých látok.

 

 

You may also like