7 tipov, ako sa starať o pneumatiky

7 tipov, ako sa starať o pneumatiky

by spravca

Ako často overujete stav pneumatík? Letmý pohľad k starostlivosti o túto časť vozidla nestačí. O pneumatiky by ste mali pravidelne dbať nielen kvôli predĺženiu ich životnosti. Ak zanedbáte ich stav, môže sa vám lenivosť vypomstiť na cestách. Prinášame vám 7 tipov, ako pneumatiky udržiavať.

1. Skladovanie

Pneumatiky sa skladujú odlišným spôsobom v závislosti od toho či sú na ráfikoch. Pneu s ráfikmi zaveste na stenu alebo uložte nad seba. Bez ráfikov musia stáť vedľa seba. Po približne mesiaci pneu otočte o 90 stupňov. Pneumatiky uložte na suché a tmavé miesto so stabilnou teplotou.

2. Dofukovanie

V prípade, že máte vo vozidle snímač tlaku pneumatík, budete ihneď informovaní o zmene tlaku. Dofúknite pneumatiky vždy, keď tlak klesne. Jazdenie na podhustených pneumatikách je nebezpečné kvôli predĺženiu jazdnej dráhy a ojazdeniu pneu v strede behúňa. Prehustené pneumatiky zle držia na vozovke a ničia sa okraje behúňa.

3. Kontrola preťaženia

Dôležité je označenie pneumatík z hľadiska hmotnostného indexu. Preťažovanie pneumatík je rizikom. Môžete dostať defekt. Skontrolujte hodnoty nosnosti hlavne pred dlhšou cestou na dovolenku, keď naložíte doplna kufor i strešný box.

4. Jazda s reťazami

Aby ste mali istotu, že pneumatiky nepoškodíte, snehové reťaze využívajte len na snehovej pokrývke. Prvé náznaky asfaltu znamenajú, že musíte reťaze ihneď odmontovať. Ešte lepšie je, keď dáte prednosť textilným reťaziam pred kovovými.

5. Prezúvanie

Pneumatiky prezúvajte podľa sezónnosti. Počas prezúvania vymeňte predné pneumatiky za zadné. Nikdy nepodceňujte kontrolu a správne nastavenie geometrie kolies. Zlé vyváženie ničí drahé i lacné pneumatiky rovnako.

6. Čistenie

Pneumatiky čistite rovnako ako karosériu. Prvým krokom je kontrola dezénu a odstránenie prípadných kamienkov alebo úlomkov skla. Následne pneumatiky vyčistite prúdom vody. Ideálne je, keď na pneumatiky nanesiete impregnačné prípravky.

7. Obozretnosť

Obozretní buďte pri jazde i parkovaní. Pneumatikám nesvedčí prudké brzdenie, jazda po kameňoch a dlhé státie na pražiacom slnku. Vyhýbajte sa parkovaniu na nerovnej ceste a na obrubníkoch.

 

You may also like