Čo nesmie chýbať perfektnému turistickému batohu?

Čo nesmie chýbať perfektnému turistickému batohu?

by spravca

Kúpiť si obyčajný mestský batoh nezaberie veľa času. Vo väčšine prípadov ho vyberáte podľa vzhľadu. Iné je to s batohmi, ktoré vám budú slúžiť počas túry v lese alebo pri vysokohorskom výstupe. U takýchto batohov ide viac o funkčnosť ako o dizajn. Čo by nemalo chýbať turistickému batohu, aby vám v horách dobre slúžil?

Aby sa do neho všetko zmestilo

Príliš veľký turistický batoh vás môže nabádať k tomu, aby ste do neho uložili aj nepotrebné veci. Verte tomu, že pri túre pocítite každý kilogram navyše, takže nemajte veľké oči. Na bežné jednodenné výlety do hôr vám úplne postačí batoh s objemom do 30 l. Ak sa chystáte na víkend pod stan, tak sa poobzerajte po batohu s objemom do 50 l. Pre dlhé pobyty v horách sa dajú zakúpiť batohy, do ktorých sa zmestí až 60 l. Nechcete sa pri hľadaní vecí v batohu prehrabávať? Overte si počet priečok a vreciek, ktoré sú prístupné bez toho, aby ste museli batoh z chrbta skladať.

Aby sa dobre nosil

Nielen väčšie batohy znamenajú pre chrbát a  telo záťaž. Preto je nutné, aby bola váha nákladu rovnomerne rozložená po celej chrbtici. Takéto rozloženie váhy vám poskytne systém popruhov. Nosné popruhy vedú cez ramená. Sú najširšie a musia byť polstrované. Správny batoh má okrem týchto popruhov pásy na bedrách a okolo hrude. Všímajte si tiež zadnú časť batoha. Turistické batohy mávajú túto časť nastaviteľnú, odvetrávanú a ergonomicky tvarovanú.

Aby niečo vydržal

Materiál na výrobu turistického batoha nemusí byť vodovzdorný. Medzi otvory a do vreciek by sa vlhkosť dostala aj napriek nepremokavosti materiálu. Na ochranu proti dažďu slúži pláštenka, ktorá je u kvalitnejších batohov súčasťou výbavy. U materiálu batoha ide skôr o to, aby odolal mechanickému poškodeniu a dobre sa udržiaval. Na údržbu sú menej náročné materiály ako nylon a plast. Pevné sú syntetické vláka, napríklad polyester. Odolné turistické batohy pre skúsených i menej skúsených trekerov nájdete na e-shope inSPORTline.

Aby ma potešil detailmi

Drobné detaily, na ktoré výrobcovia kvalitných batohov mysleli, uľahčia výstupy i bežné túry. Ide napríklad o pútka na pripevnenie trekingových palíc a iného športového náradia. Poteší tiež miesto na uloženie hydrovaku a alternatívne otvory na vstup do batoha. Kvôli bezpečnosti by mal vak disponovať reflexnými prvkami a píšťalkou.

 

 

You may also like