Čo má vplyv na tvrdosť matraca?

Čo má vplyv na tvrdosť matraca?

by spravca

Tvrdosť či tuhosť je jedným z hlavných kritérií pri voľbe vhodného matraca. Poradíme vám, na základe čoho si vybrať tvrdosť matracov a aké kategórie pri nej rozoznávame.

Delenie matracov v skratke a mäkké matrace

Pri kúpe nového matraca sa oplatí zvážiť niekoľko základných faktorov. Rozmery matraca vychádzajú tak z vašej výšky, ako aj rozmerov vašej postele, zatiaľčo v otázke nosnosti sa dá riadiť približnou váhou používateľa. V prípade materiálu zas možno vziať do úvahy typ roštu do postele, ktorý vlastníte. Ako je to však s tvrdosťou, alebo ak chcete tuhosťou matracov? Tu treba zohľadniť tak vek a hmotnosť používateľa, ako aj polohu, respektíve polohy, v ktorých najradšej spáva. Všeobecne platí, že správny matrac by nemal byť svojou maximálnou nosnosťou od vašej vlastnej váhy vzdialený viac ako 5 kg.

Jedným z najvyhľadávanejších typov matracov v otázke tvrdosti je mäkký matrac určený osobám s hmotnosťou do 100 kilogramov, ktoré preferujú spávanie na boku, avšak zároveň počas spánku často menia polohu. Do tejto kategórie spadajú tak pružinové, ako aj viaceré penové matrace. Predovšetkým seniorom a ľuďom so zníženou pohyblivosťou tiež možno odporúčať veľmi mäkké matrace z peny, prípadne latexu predchádzajúce vzniku preležanín.

Tvrdé matrace a ďalšie typy matracov

Kvalitný tvrdý matrac naproti tomu ocení každý, kto rád spáva na bruchu a tiež používatelia s hmotnosťou do 120 kg. Tento typ matraca je výbornou oporou pre chrbticu a nájdete ho väčšinou ako sendvičový, prípadne pružinový matrac. Najvyšší stupeň tvrdosti vám napokon ponúkajú veľmi tvrdé matrace, ideálne pre spánok na chrbte a váhu do 150 kilogramov. Štandardne sa vyrábajú z polyuretánových pien a obsahujú kokosové vlákna.

Ak si stále nie ste pri téme tvrdosti matracov na istom, môžete vyskúšať stredne tuhý matrac, ktorý je pomerne všestrannou voľbou kombinujúcou v sebe prvky mäkkých aj tvrdých matracov. Nemenej praktickou alternatívou, ktorú predaj matracov ponúka je takzvaný obojstranný matrac. Ten disponuje jednou mäkšou a druhou tvrdšou stranou, vďaka čomu sa matrac dokáže prispôsobiť vašim aktuálnym požiadavkám a preferenciám. Hodí sa tiež pre návštevy rodinných príslušníkov, známych alebo priateľov, ktorí si tak môžu vybrať, či dajú prednosť spaniu na mäkkom alebo na tvrdom podklade.

You may also like