Ako vybrať správnu loď pre dovolenku na mori?

Ako vybrať správnu loď pre dovolenku na mori?

by spravca

Plánovanie dovolenky práve začalo! Koniec roka je na plány na leto ideálny. Máte dosť času, veľké možnosti výberu, získate výhodnejšie ceny a môžete si celú dovolenku naplánovať do posledného detailu. Boom zažívajú dovolenky na lodiach. U tohto typu dovolenky je jedným z kľúčových rozhodnutí výber vhodnej lode pre váš pobyt na vode. S výberom správnej lode vám radi pomôžeme.

Z akých typov súkromných lodí je možné si vybrať?

Pri type lode berte v ohľad to, koľko sa vás bude na lodi plaviť a tiež vekové zloženie pasažierov. Iné lode si užijú mladí ľudia a iné potrebujú rodiny s deťmi.

Jachty

Jachty na predaj a prenájom sú ideálnym výberom pre tých, ktorí chcú kombinovať pohodlie s voľnosťou plachtenia. Sú dosť veľké pre dve rodiny či partiu kamarátov. Bývajú plne vybavené. Najviac si plavbu na jachte užijú skúsení jachtári alebo aktívni mladí ľudia, ktorí túžia po dobrodružstve.

Katamarány

Katamarány sú populárne na prenájom i ako lode na predaj vďaka ich luxusu a pohodliu. Katamarány majú dve paralelné trupy, čo im dodáva väčšiu stabilitu. Poskytujú viac priestoru a sú ideálne pre väčšie skupiny alebo rodiny. Katamarán odporúčame na výber pre rodiny s deťmi a ľudí, ktorí potrebujú komfort a väčší priestor v kajutách.

Náš tip: Okrem väčších lodí je možnosťou prenájom menších motorových člnov. Motorové člny sa využívajú predovšetkým na plavenie po riekach a jazerách. Môžete si ich prenajať aj priamo počas pobytu pri mori na kratšie výlety, rybolov alebo prieskum malých zátok. Pre všetky výkonnejšie lode potrebujete na kormidlovanie preukaz vodca malého plavidla alebo kapitánske oprávnenie.

Plachetnica alebo motorová loď?

Lode poháňané motorom ponúkajú pohodlnú a rýchlu prepravu po mori. Sú vhodné pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať ničím iným ako oddychom. Motorové lode sú rýchle, umožnia preskúmať viac miest. Avšak kvôli nákladom na palivo vás dovolenka na motorovej lodi vyjde drahšie.

Plachetnice síce vyžadujú zapojenie sa do aktivít ako je rozťahovanie plachiet, ale ide o plavidlá, ktoré poskytujú viac autentický zážitok z plavby. Plachetnice sú tichšie, ekologické a ušetria peniaze na palive. Tieto plavidlá majú samozrejme aj motor, ktorý môžete využiť pri bezvetrí alebo v prípade nutnosti rýchlejšieho presunu.

Výber správnej lode pre dovolenku na mori závisí od vašich preferencií, počtu cestovateľov a typu zážitku, ktorý očakávate. Či už si vyberiete pohodlný katamarán, športový čln pre kratšie výlety, alebo dobrodružný zážitok na plachetnici, na mori vždy nájdete nekonečné možnosti pre relaxáciu a nové zážitky.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like