Ako na celoročný servis bazéna

Ako na celoročný servis bazéna?

by spravca

So zmenou ročných období, by majitelia bazénov mali prijať osobitné opatrenia, ktoré zabezpečia jeho správnu funkciu počas celého roka. Servis a ochrana nespočíva len v nasadení krytu na bazén. Akú údržbu si bazén vyžaduje v konkrétnom ročnom období?

Servis bazéna: leto

Počas leta, keď je bazén otvorený a plne využívaný, sa odporúča pravidelné testovanie vody, aby ste zabezpečili rovnováhu všetkých chemikálií. Bazény s filtráciou sú veľmi užitočné, no je potrebné dávať pozor na tlak vo filtri – postup kontroly podľa pokynov výrobcu nie je náročný a zaberie málo času. Znakom toho, že filter nepracuje tak ako by mal, je zelený, až zakalený odtieň vody v bazéne.

Hádam najfrekventovanejšie obdobie chlórovania vody, je práve leto. Chlórové tablety v plávajúcom dávkovači udržia vodu čistú, pokiaľ ich budete vymieňať aspoň raz týždenne. Nadzemné bazény, ale aj bazény do zeme si vyžadujú ochranu bazénovej omietky. V takomto prípade použite prípravok proti škvrnám a vodnému kameňu.

Jeseň

Prvé jesenné týždne sprevádzané teplými dňami, sú ideálne na vybláznenie sa vo vode, kým to ešte ide. Po ochladení nastáva súhrn servisových úkonov, ktorými pripravíte bazén na nadchádzajúcu sezónu.

Obzvlášť dôležité je odstraňovanie padajúceho lístia a iných prírodných nečistôt. Na pohľad môže byť krásne pozorovať poletovanie farebných listov, no ak si nájdu cestu do bazéna, zafarbia ho dozelena a podporia rast rias. Na jar tak bude značne náročné, vysporiadať sa s takýmto nepríjemným prekvapením.

Plachty na bazén ušetria veľa času a námahy pri čistení. Dajú sa zaobstarať na oválne bazény, ale aj na špecifické tvary a veľkosti bazénov. Výhody zakrytia bazéna presahujú rámec údržby a zahŕňajú aj bezpečnosť. Prevenciu pred vznikom nečistôt so sebou prináša aj automatický vysávač do bazéna.

Zima

V najchladnejšom období roka je potrebné sústrediť sa na zazimovanie. Bazény do zeme majú mierne odlišný postup pri zazimovaní ako nadzemné bazény, no vo výsledku ide o nenáročné pravidlá so spoločnými prvkami.

Zazimovanie bazéna zahŕňa úpravu hladiny vody, konkrétne jej vypustenie na výšku jeden meter pod skimmerový kôš (nádoba, zabudovaná v stene bazéna). Presvedčte sa, že chemikálie, ktoré aplikujete do vody sú určené na zimné obdobie. Následne umiestnite bezpečnostný kryt na bazén.

Jar

Ak chcete zabezpečiť, aby bol bazén opäť pripravený na letnú sezónu, musíte na jar vykonať niekoľko úprav. Po odkrytí uzatvoreného bazéna by ste mali vyčistiť filter. Potom skontrolujte koncentráciu chemikálií (rozbor ponúkajú aj v niektorých obchodoch s bazénmi) a podľa potreby pridajte ďalšie čistiace prostriedky – odporúčame odstraňovač fosfátov, znižujúci výskyt rias. Dolaďte detaily, upravte terén, aby jeho atmosféra pôsobila príjemne a potom už len vyčkajte na typické teplé počasie!

Celoročný servis bazéna: ďalšie tipy

  • Pravidelná údržba

Všetko, čo má pohyblivé súčasti, sa môže pokaziť – od čističa bazéna až po nádobku na chlór a filter. Dodržiavajte pokyny výrobcu, aby ste minimalizovali riziko akýchkoľvek mechanických problémov.

  • Vyhnite sa plávaniu v špecifických situáciách

Ak testy ukážu, že voda nie je v súlade s prijateľnou úrovňou kvality, alebo ak možno vyzerá nehygienicky a zakalene, obmedzte plávanie až do doby vyriešenia tohto problému.

  • Bazén často čistite

Z bazéna odstraňujte nečistoty a odpadky a často ho vysávajte, aby ste zabránili hromadeniu baktérií. Majte na pamäti, že so servisom bazéna je potrebné začať už v čase, keď sa stanete jeho majiteľom. Ak už teraz viete, že údržba bazéna je pre vás časovo náročná, obráťte sa na spoločnosti, ktoré servisovanie bazénov ponúkajú.

 

You may also like