Týmto chybám sa vyhnite pri starostlivosti o turistické topánky

Týmto chybám sa vyhnite pri starostlivosti o turistické topánky

by spravca

Kvalitné turistické topánky nepatria medzi najlacnejšiu obuv. Aby vám dlho slúžili a poskytovali optimálny komfort i ochranu, je dôležité sa o topánky správne starať. Nevhodná starostlivosť môže výrazne skrátiť životnosť topánok a zhoršiť váš výkon. Aké sú najčastejšie chyby pri starostlivosti o turistické topánky a ako sa im vyhnúť.

Nesprávne čistenie turistickej obuvi

Jednou z najväčších chýb, ktorých sa môžete dopustiť, je zanedbávanie pravidelného čistenia topánok. Po každej túre by ste mali topánky očistiť od blata, prachu a iných nečistôt. Ak necháte nečistoty na topánkach, môžu poškodiť materiál a znížiť jeho životnosť.

  • Ako správne čistiť turistické topánky? Na čistenie používajte mäkkú kefku alebo handričku a vlažnú vodu. Ak sú topánky veľmi špinavé, môžete použiť jemný čistiaci prostriedok určený pre outdoorovú obuv. Po vyčistení nechajte topánky dôkladne vyschnúť na vzduchu, vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu a tepelným zdrojom, ktoré môžu poškodiť materiál.

Nesprávne sušenie turistickej obuvi

Ďalšou častou chybou je nesprávne sušenie topánok. Po náročnej túre alebo chôdzi v mokrom prostredí je nevyhnutné topánky správne vysušiť. Rýchle sušenie na radiátore alebo iných tepelných zdrojoch môže viesť k poškodeniu materiálov a deformácii topánok.

  • Ako sa suší turistická obuv? Sušte topánky prirodzene pri izbovej teplote. Vyberte vložky a rozviažte šnúrky, aby sa urýchlil proces sušenia. Na absorbovanie vlhkosti môžete do topánok vložiť noviny alebo špeciálne sušiace vložky. Vyhýbajte sa sušeniu na priamom slnku alebo pri vysokých teplotách.

Absencia používania impregnácie

Impregnácia je kľúčová pre udržanie nepremokavosti a priedušnosti turistických topánok. Mnohí turisti zabúdajú na pravidelnú impregnáciu, čo môže viesť k prenikaniu vlhkosti a strate ochranných vlastností materiálu.

  • Ako sa impregnuje pánska a dámska turistická obuv? Používajte impregnačné spreje alebo vosky určené pre konkrétny typ materiálu vašich topánok (koža, syntetika, membrány – GoreTex). Aplikujte impregnáciu pravidelne, najmä po čistení topánok alebo pred dlhšími túrami v náročných podmienkach.

Zanedbávanie údržby kože

Kožené turistické topánky vyžadujú špeciálnu starostlivosť, aby si zachovali pružnosť, nepremokavosť a trvanlivosť. Mnohí turisti zanedbávajú pravidelnú údržbu kože, čo môže viesť k jej vysychaniu, popraskaniu a strate ochranných vlastností.

  • Ako udržiavať kožené turistické topánky? Používajte špeciálne prípravky na údržbu kože ako sú krémy na kožu a vosky. Aplikujte ich pravidelne, aby ste udržali kožu pružnú a chránili ju pred vysychaním. Vyhýbajte sa používaniu vody, ktorá koženému materiálu škodí.

Vyhnite sa uvedeným bežným chybám a dodržiavajte správne postupy údržby. Zabezpečíte tak, že vám turistické topánky budú slúžiť dlhé roky a poskytnú potrebný komfort i ochranu na každej túre.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

You may also like