Čo spôsobujú nevhodné topánky a ako vybrať tie správne?

Čo spôsobujú nevhodné topánky a ako vybrať tie správne?

by spravca

Nohy nás nesú celý život a napriek tomu im len málokto venuje dostatočnú pozornosť. Táto pozornosť by mala začať pri výbere vhodnej obuvi. Zle zvolená obuv je pre chodidlá pohromou. Bohužiaľ len malé percento ľudí si vie vybrať správne topánky. Dbať by ste mali hlavne na obuv určenú na behanie alebo na turistiku. Viete, čo spôsobujú nevhodné topánky vašim chodidlám a ako vybrať tie správne?

Opätky, tvrdá podrážka a úzky strih sú pre chodidlá nočnou morou

Je samozrejmé, že vysoké opätky dámy milujú, pretože sa v nich cítia sexi, ich nohy vyzerajú dlhšie, štíhlejšie a pohyb na vysokých opätkoch je akýsi viac vábivý. Prvé problémy pri nosení príliš vysokých opätkov sa prejavia na priečnej klenbe. Nasledujú bolesti Achillovej šľachy a nenávratné skrátenie svalov. Bolesti vás budú prenasledovať už celý život. Nevhodné sú tiež príliš rovné topánky, ktoré dávajú pri každom kroku zabrať šľachám. Na rovnú podošvu si dávajte pozor, keď si kupujete turistické topánky. Dlhá chôdza bez kvalitnej podošvy nie je práve príjemná. Ľudia s nadváhou by sa mali vyvarovať obuvi, ktorá má príliš tvrdú zadnú časť podošvy.

Tvrdá podošva znamená bolesti päty. Preto je turistická obuv alebo obuv na behanie takmer vždy ušitá tak, aby mala dve vrstvy podrážky. Posledným neduhom spoločenských topánok je príliš tenká špička deformujúca prsty, a to hlavne palce. Veľa ľudí trpí kvôli nevhodným topánkam nielen bolesťami, ale tiež plesňami. Počas výberu športovej obuvi dbajte na to, aby bola priedušná. Napríklad pánska a dámska turistická obuv by mala disponovať membránou, ktorá vlhkosť odvádza.

Ako vybrať padnúce topánky, s ktorými bude chôdza radosťou

Je jasné, že základom pre vysnívanú obuv je voľba dobre padnúceho čísla topánky. Správne nie je, keď sa vám v obuvi noha hýbe a ani keď vás niektorá časť topánky tlačí. Vždy si skúšajte obuv na ponožku a prejdite sa po predajni. Predovšetkým u športovej obuvi sa nespoliehajte na to, že by topánky časom povolili. Je pravda, že napríklad koža sa prispôsobí nohe, ale riskujete niekoľkodňové pľuzgiere. Už sme spomínali podošvu. Pri každom kroku je noha vystavená otrasom, ktorým zabráni jedine dobre odpružená podošva.

Profíkmi medzi výrobcami podrážok je Vibram. Ak bude mať obuv Vibram podrážku, môžete si byť istí, že ide o veľmi kvalitné topánky. Nemenej dôležitý je materiál, z ktorého je vyrobený vrch topánky. Najviac komfortné sú topánky vyrobené z prírodných materiálov. Syntetika znamená potenie nôh a pocit ako vo zveráku. A čo opätky? Vzdať sa ich nemusíte, ale držte sa zdravých hraníc. Tie sú u mužských topánok 2,5 cm a ženské topánky by nemali mať opätok vyšší ako 4 cm.

 

 

 

You may also like