Porovnanie kožených a textilných turistických topánok

Porovnanie kožených a textilných turistických topánok

by spravca

Kvôli cene vás láka kúpiť textilné turistické topánky, ale viete, že kožené by vydržali dlhšie? Textilné topánky nemusia byť vôbec zlý nápad. Všetko záleží od toho, kam a ako často do hôr chodíte. Textilná obuv do hôr má výhody a nevýhody rovnako ako kožená. Poďme sa spoločne pozrieť v akých vlastnostiach vyhráva textil a kedy je lepšia koža.

Cena turistickej obuvi

Nie ste síce tak bohatí, aby ste kupovali lacné veci, ale kožená turistická obuv vás môže cenou nepríjemne prekvapiť. Naopak textilné turistické topánky sú cenovo dostupné a nestoja viac ako bežné tenisky. Pozor však na to, že textilná obuv sa rýchlo zničí, a preto v závere môžete zaplatiť za topánky viac ako v prípade kože. Kupovať dva razy do roky textilnú obuv alebo raz za tri roky koženú? Na túto otázku si musíte odpovedať sami.

Hmotnosť turistickej obuvi

Hlavne ženy pri turistike uprednostňujú topánky, ktoré sú ľahšie. Je pravda, že koža dokáže na chodidlách menej zdatného človeka vytvoriť záťaž. Každý gram navyše je po pár kilometrov poriadne cítiť. Na druhej strane, ak chodíte na dlhšie túry a máte na chrbte plne naložený batoh, textilné topánky nezafixujú nohu dostatočne a rýchlejšie sa unavíte. Alternatívou a zlatou strednou cestou sú turistické topánky vyrobené zo syntetických materiálov v kombinácii s kožou.

Stabilita pri chôdzi v turistickej obuvi

S predchádzajúcim bodom úzko súvisí stabilita chodidla. Mäkké textilné materiály sa pri chôdzi ohýbajú, krčia a nie sú pre chodidlo dostatočnou oporou. V textilnej obuvi je väčšie riziko zranenia ako je vyvrtnutie členka alebo poranenie zapríčinené porezaním ostrým predmetom. Kožená pánska a dámska turistická obuv je pevná, stabilná a vydrží dlhé roky bez zmeny tvaru či bez straty kvalitatívnych vlastností.

Priedušnosť a nepriepustnosť

Na túry sa nechodí len za slnečného počasia. Ak spŕchne, budete ďakovať, že ste kúpili obuv, ktorá neprepustí k chodidlu vlhkosť. Dobre ošetrovaná koža by mala letnej prehánke odolať. Vlhkosti dokáže odolať aj textil, ale len vtedy, keď je pod zvrškom všitá vodeodolná membrána. Keď sa pozrieme na tento aspekt z druhej strany, textilné turistické topánky sú viac vzdušné a lepšie odvetrávajú vnútro obuvi. V oblasti odolnosti voči vode a priedušnosti je dôležité si povedať, aký typ turistu ste. Ak chodíte do hôr len občas, do mierneho terénu a za pekného počasia, vystačíte si s obuvou vyrobenou zo syntetických materiálov.

 

 

You may also like